1. Czym jest karboksyterapia?
Zabieg powoduje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi wraz ze składnikami odżywczymi.
Tym samym poprawia się mikrokrążenie i odnowa komórek. Odpowiedzią na to jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Zapoczątkowany zostaje proces przebudowy w tkankach. Zabieg jest szeroko przebadany pod kątem efektów terapeutycznych, mechanizmów działania i objawów niepożądanych. Medyczny dwutlenek węgla do laparoskopii, podawany jest z certyfikowanej butli, dostarczanej przez uprawnionego producenta.
2. Jak wygląda zabieg karboksyterapii?
3. Kto może wykonywać zabieg karboksyterapii?
4. Kto może poddać się zabiegowi?
5. Jakie są wskazania do zabiegu karboksyterapii?
6. Jakie są przeciwwskazania?
7. Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
8. Czy zabieg karboksyterapii boli?
Zabiegom może towarzyszyć delikatne uczucie dyskomfortu, zależne od indywidualnego progu bólowego oraz miejsca, w którym wprowadzany jest dwutlenek węgla. Pacjent może odczuwać lekkie rozpieranie i pieczenie.
9. Czy przed zabiegiem karboksyterapii można stosować znieczulenie?
10. Czy gaz powinien być podgrzewany?
11. Jak wysokie jest bezpieczeństwo zabiegu?
12. Jak wysokie jest ryzyko powikłań?
13. Czy zabieg karboksyterapii można łączyć z innymi metodami?
14. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
- Warto zwrócić uwagę czy urządzenie wykorzystuje medyczny, laparoskopowy dwutlenek węgla z certyfikowanej butli oraz czy gaz jest podgrzewany.
Gaz co kilka miesięcy się kończy. Aby zachować ciągłość pracy, przed zakupem aparatu do karboksyterapii warto się upewnić, czy butlę bez problemu wymienimy na nabitą medycznym laparoskopowym CO2, bez konieczności jeżdżenia w drugi koniec Polski. Butli, nawet pustych, zgodnie z polskim prawem, nie można wysyłać kurierem.
Firmy dystrybuujące gazy odmawiają napełniania „obcych” butli medycznym CO2. Oferują natomiast napełnienie CO2 laboratoryjnym, o bardzo wysokim stopniu czystości – ALE UWAGA! – ten gaz nie jest dopuszczony do iniekcji do organizmu człowieka.
Dlatego zamiast kupować zalecamy wydzierżawić butlę od firmy, która ma swój magazyn blisko Państwa Gabinetu. My preferujemy firmę Air Products, która ma magazyny na terenie całej Polski. Gdy wiedzą Państwo, że zbliża się czas wymiany butli (mniej więcej po 10-12 miesiącach pracy), należy zadzwonić do dostawcy i zamówić nową butlę. Firma dostarczy ją do Państwa Gabinetu najczęściej następnego dnia i zabierze pustą butlę.
Ważne, czy gaz może by podawany w bardzo małych dawkach (0,5 cm3 w jednej aplikacji) i jaka jest minimalna prędkość przepływu. To tak, jak przy podawaniu zastrzyku. Jeśli wstrzykniemy błyskawicznie zawartość całej strzykawki, pacjent będzie odczuwał ból. Jeśli zaaplikujemy preparat pomału, nie będzie bolało. Aparat CRISS aplikuje gaz z minimalną prędkością 10 cm3/min.
Znaczenie ma również automatyczne dawkowanie ilości gazu. Operator ustawia aparat na odpowiednie parametry i sam pilnuje podawanej ilości CO2. Należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i nawet lewa strona ciała jest inna od prawej strony, więc należy różnicować parametry i obserwować odczucia pacjenta.
Ważne jest, czy dostawca sprzętu przeprowadzi profesjonalne szkolenie, podczas którego osoby, które będą wykonywać zabiegi, będą czuć się pewnie. Czy będą miały przekazaną wystarczającą dawkę wiedzy. Z naszego doświadczenia wynika, że minimalny czas szkolenia dla 1-2 osób to 7 godzin. Ponad to konieczna jest możliwość skontaktowania się z instruktorką już po szkoleniu, bo podczas pracy zawsze nasuwają się liczne pytania.
Wszystkie te punkty są wyjątkowo ważne dla zapewnienia Twojej klientce komfortu i skuteczności metody, którą zamierzasz wprowadzić do swojego gabinetu.