1. Czym jest karboksyterapia?
To terapia o wielokierunkowym zastosowaniu, polegająca na śródskórnym lub podskórnym wprowadzeniu dokładnie odmierzonej ilości medycznego, laparoskopowego dwutlenku węgla, przy pomocy bardzo cienkiej igły (insulinówki).
Zabieg powoduje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi wraz ze składnikami odżywczymi.
Tym samym poprawia się mikrokrążenie i odnowa komórek. Odpowiedzią na to jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Zapoczątkowany zostaje proces przebudowy w tkankach. Zabieg jest szeroko przebadany pod kątem efektów terapeutycznych, mechanizmów działania i objawów niepożądanych. Medyczny dwutlenek węgla do laparoskopii, podawany jest z certyfikowanej butli, dostarczanej przez uprawnionego producenta.
2. Jak wygląda zabieg karboksyterapii?
Kosmetolog przy pomocy bardzo cienkiej igły (insulinówki) precyzyjnie podaje śródskórnie lub podskórnie kontrolowane dawki dwutlenku węgla w oparciu o procedury zabiegowe.
3. Kto może wykonywać zabieg karboksyterapii?
Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel, posiadający wiedzę oraz umiejętności, po uprzednim odbyciu pełnego, certyfikowanego szkolenia przy zakupie urządzenia.
4. Kto może poddać się zabiegowi?
Zabiegowi może się poddać każdy, o ile nie ma przeciwwskazań wymienionych w punkcie 6.
5. Jakie są wskazania do zabiegu karboksyterapii?
Karboksyterapia pomoże w pogrubieniu naskórka, zredukowaniu kurzych łapek, worków i cieni pod oczami, przepuklin tłuszczowych pod dolna powieką. Zredukuje zmarszczki, blizny, rozstępy, cellulit, tkankę tłuszczową. Pomoże w redukcji łysienia poprzez wzmocnienie cebulek włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Inne zalecenia do karboksyterapii to: zwiotczenia skóry, regeneracja dłoni i poprawa kolorytu skóry dłoni, dotlenienie skóry, zwiotczenia skóry po ciąży i utracie wagi ciała, opadające powieki oraz wspomagająco przy liposukcji.
6. Jakie są przeciwwskazania?
Ciąża; karmienie piersią; jaskra; stany nowotworowe; ostra niewydolność serca, płuc, nerek; epilepsja; choroby krwi; RZS; przyjmowanie określonych leków, ostre i przebyte zawały serca; niestabilna dławica piersiowa; ostra niewydolność żylna; ostre zakrzepowe zapalenie żył; przebyty udar; przebyty przejściowy atak niedokrwienny; ciężkie nadciśnienie tętnicze; łuszczyca; przewlekła niewydolność układu oddechowego; pacjenci stosujący inhibitory anhydrazy węglanowej; pacjenci leczeni metforminą; cukrzyca; ciężka anemia; przewlekła niewydolność wątroby; zakażenia zgorzelą gazową lub innymi bakteriami beztlenowymi; wiek dziecięcy.
7. Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Zwykle po wykonaniu serii zabiegów zaleca się wykonanie serii przypominającej 6-12 miesięcy po zakończeniu kuracji. Można też (szczególnie w odniesieniu do zabiegów rewitalizujących) zalecić wykonanie zabiegu podtrzymującego uzyskane efekty raz na 4-6 tygodnie. W przypadku takich zmian jak blizny/rozstępy uzyskane rezultaty utrzymują się trwale bez konieczności powtarzania zabiegów.
8. Czy zabieg karboksyterapii boli?
Odczucia bólowe zależą przede wszystkim od rodzaju aparatu do karboksyterapii i jego parametrów zabiegowych. Wiadomo, że jeśli pod oko zaaplikujemy w ciągu 2 sekund 5 cm3 gazu (ilość taka, jak 5 kostek do gry) – zabieg będzie bolesny. Jeśli wstrzykniemy 0,5 cm3 w ciągu 3 sekund, zabieg będzie bardzo delikatny.
Zabiegom może towarzyszyć delikatne uczucie dyskomfortu, zależne od indywidualnego progu bólowego oraz miejsca, w którym wprowadzany jest dwutlenek węgla. Pacjent może odczuwać lekkie rozpieranie i pieczenie.
9. Czy przed zabiegiem karboksyterapii można stosować znieczulenie?
Nie jest zalecane ani potrzebne stosowanie środków znieczulających. Zabieg nie jest na tyle bolesny, żeby zachodziła potrzeba stosowania środków znieczulających, a dodatkowo znieczulenie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, co w przypadku karboksyterapii nie jest zalecane, ponieważ celem jest mobilizacja organizmu do dostarczenia składników odżywczych w miejsce zabiegu.
10. Czy gaz powinien być podgrzewany?
Tak, zalecane jest wprowadzanie podgrzanego dwutlenku węgla, który minimalizuje odczucia bólowe.
11. Jak wysokie jest bezpieczeństwo zabiegu?
Karboksyterapia to bezpieczna, mało inwazyjna i klinicznie sprawdzona metoda.
12. Jak wysokie jest ryzyko powikłań?
Niewielkie, mogą wystąpić wybroczyny, krwiaki oraz utrzymujący się do kilku dni obrzęk związany z wprowadzeniem CO2.
13. Czy zabieg karboksyterapii można łączyć z innymi metodami?
Oczywiście, można łączyć. Należy jednak prawidłowo zaplanować kolejność zabiegów i odstęp czasowy. Można łączyć z oxybrazją, presoterapią, mezoterapią igłową i mikroigłową, z RF-em, z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi, maskami i masażami.
14. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
  1. Warto zwrócić uwagę czy urządzenie wykorzystuje medyczny, laparoskopowy dwutlenek węgla z certyfikowanej butli oraz czy gaz jest podgrzewany.

Gaz co kilka miesięcy się kończy. Aby zachować ciągłość pracy, przed zakupem aparatu do karboksyterapii warto się upewnić, czy butlę bez problemu wymienimy na nabitą medycznym laparoskopowym CO2, bez konieczności jeżdżenia w drugi koniec Polski. Butli, nawet pustych, zgodnie z polskim prawem, nie można wysyłać kurierem.
Firmy dystrybuujące gazy odmawiają napełniania „obcych” butli medycznym CO2. Oferują natomiast napełnienie CO2 laboratoryjnym, o bardzo wysokim stopniu czystości – ALE UWAGA! – ten gaz nie jest dopuszczony do iniekcji do organizmu człowieka.

Dlatego zamiast kupować zalecamy wydzierżawić butlę od firmy, która ma swój magazyn blisko Państwa Gabinetu. My preferujemy firmę Air Products, która ma magazyny na terenie całej Polski. Gdy wiedzą Państwo, że zbliża się czas wymiany butli (mniej więcej po 10-12 miesiącach pracy), należy zadzwonić do dostawcy i zamówić nową butlę. Firma dostarczy ją do Państwa Gabinetu najczęściej następnego dnia i zabierze pustą butlę.

Ważne, czy gaz może by podawany w bardzo małych dawkach (0,5 cm3 w jednej aplikacji) i jaka jest minimalna prędkość przepływu. To tak, jak przy podawaniu zastrzyku. Jeśli wstrzykniemy błyskawicznie zawartość całej strzykawki, pacjent będzie odczuwał ból. Jeśli zaaplikujemy preparat pomału, nie będzie bolało. Aparat CRISS aplikuje gaz z minimalną prędkością 10 cm3/min.
Znaczenie ma również automatyczne dawkowanie ilości gazu. Operator ustawia aparat na odpowiednie parametry i sam pilnuje podawanej ilości CO2. Należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i nawet lewa strona ciała jest inna od prawej strony, więc należy różnicować parametry i obserwować odczucia pacjenta.

Ważne jest, czy dostawca sprzętu przeprowadzi profesjonalne szkolenie, podczas którego osoby, które będą wykonywać zabiegi, będą czuć się pewnie. Czy będą miały przekazaną wystarczającą dawkę wiedzy. Z naszego doświadczenia wynika, że minimalny czas szkolenia dla 1-2 osób to 7 godzin. Ponad to konieczna jest możliwość skontaktowania się z instruktorką już po szkoleniu, bo podczas pracy zawsze nasuwają się liczne pytania.
Wszystkie te punkty są wyjątkowo ważne dla zapewnienia Twojej klientce komfortu i skuteczności metody, którą zamierzasz wprowadzić do swojego gabinetu.

15. Czy regulacja przepływu w aparacie ma wpływ na rezultaty zabiegów?
Regulacja przepływu gazu w aparacie jest kluczowym punktem. Niskie przepływy gazu wykorzystywane są do miejsc newralgicznych, delikatnych i takich, gdzie skóra nie może być nadmiernie rozciągnięta, zaś wysokie przypływy pozwalają niwelować blizny i rozstępy.
16. Jakie zastosowanie posiada funkcja automatycznego odpowietrzania?
Odpowietrzanie ma ogromne znaczenie. Podczas zabiegu, aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy wstrzyknąć dwutlenek węgla, a nie powietrze. Automatyczne odpowietrzenie pozwala na dokładne usunięcie powietrza z układu aparatu oraz wężyka zabiegowego.
17. Od czego zależy skuteczność karboksyterapii?
Skuteczność terapii zależy od wielu czynników, tj.:  wiek, indywidualne uwarunkowania pacjenta oraz systematyczność i regularność wizyt. Do czynników technicznych odpowiedzialnych za pozytywne efekty końcowe zaliczyć można odpowiednio dobraną do iniekcji dawkę gazu, prędkość z jaką aplikacja następuje.
18. Jak długo trwa i ile należy wykonać zabiegów w serii?
W zależności od miejsca aplikacji, zabiegi trwają od kilku minut do godziny. Zalecana ilość zabiegów w serii to od 6 do 20.
19. Jakie są zalecenia po zabiegu?
Karboksyterapia nie wymaga okresu rekonwalescencji, pacjent po skończonym zabiegu może normalnie powrócić do swoich codziennych czynności. Do podstawowych zaleceń po zabiegu należy zaliczyć unikanie miejsc narażonych na infekcję tj. przymierzalnia ubrań, basen, sauna, solarium, wysiłek fizyczny do 72 godzin.
20. Czy po zabiegu można nakładać makijaż?
Do codziennego makijażu można powrócić po ok. 12 godzinach od zabiegu.